İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

Yeni Kanun Haciz İşleri Değişti
Yeni Kanun Haciz İşleri Değişti
Borç dolayısıyla uygulanan haciz işlemlerinde koltuk, buzdolabı, masa, sandalye, TV gibi ev eşyalarının kapsam dışı tutulması istendi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve arkadaşlarının kanun teklifi uyarınca, haciz işlemleri sadece...
10 Ekim 2011 00:10
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Borç dolayısıyla uygulanan haciz işlemlerinde koltuk, buzdolabı, masa, sandalye, TV gibi ev eşyalarının kapsam dışı tutulması istendi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve arkadaşlarının kanun teklifi uyarınca, haciz işlemleri sadece ”Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları” için yapılabilecek.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ
TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, ekonomik durum nedeniyle vatandaşların icralık olduğunu ve evlerine haciz geldiği, bir bölümünün de her an haciz korkusu ile yaşadıkları belirtildi.

”İNTİHAR EDENLER VAR”
Gerekçede ” Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır. Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte, borçlunun yanı sıra, eş ve çocuklar da mağdur olmaktadır. Evden eşya kaldırmak kimi zaman da, alacaklı tarafından şantaja dönüştürülmektedir ” denildi.

YENİ SİSTEMDE NELER OLACAK
Hacze gelen memurları masa sandalye, koltuk gibi ev eşyalarını aldıkları, bunun çağdışı bir uygulama olduğu ve evden alınan bu tür eşyanın da, haciz masraflarını karşılamayıp, depolarda çürüdüğü hatırlatıldı. Kanun teklifinde, İcra İflas yasasının değiştirilerek, haciz işlemlerinin sadece ”Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları” için uygulanabilmesi istendi. Teklif, TBMM Adalet Komisyonu ile Meclis Genel Kurulunda görüşülecek. (Gazeteport)

Yeni Kanun Haciz İşleri Değişti Yazısına 10 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa