ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Tüm Kategoriler > Kadın > Karadeniz Rize iğne oyası örnekleri

Karadeniz Rize iğne oyası örnekleri
Son Güncellenme : 31 Mar 2011 1:29

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere&;resimler ve yazılı anlatımla elimden geldiği kadar açık bir şekilde iğne oyasının yapılışını nalatmaya çalışıcam .

İğne oyasını ve gü öğrenebilmeniz için söylediğim püfnoktalarına ve kullanacağımız çlardaki parantez içerisinde belirttiğim ayrıntılara kesinlikle uymanız gerekmedidir aksi taktirde öğrenmekte çok zorlanırsınız .

Başında  * işareti bulunan yazı önemli püf noktasıdır.

Öncelikle iğne oyasında kıllanacağımız araçlarımızı hazırlayalım.

1. İğne (biraz uzun, kolay kavrana bilecek boyutta avucunuzda ne kaybolacak nede bükük boyut ,dadelik kısmı uzunca ve sarı olanlar çok güzel oluyor  yada  iğne oyası için özel tasarlanmış iğne alabilirsiniz)

2.İp (ipimiz bolyester havlu kenarı 50 numara klasik herzaman kullandıklarımızdan)

3.Kumaş

(alıştırmayı yapacağımız bez kesinlikle esnek yada tülbent ,tül parçası gibi ince hassas bez olmaması lazım.esnemeyen sağlam olması rahat ve daha kolay öğrenmeniz açısından iyidir.

4.makas (ince ağızlı nakış makası )

Öğrenmeye başlayalım

 

1.AŞAMA

 Teknik: Düğüm ve zürafa

Önce iğnemize ipimizi gçiriyoruz öğrenirken ipin uzunluğu çok uzun olmamalı ,ipimizi rahat kullanabileceğiniz bir uzunlukta kesiyoruz.

İpin ucunu resimde gördüğümüz gibi kumaşın özerine koyup parmağımızla tututyoruz.

Sonra iğneyi ipin altından kumaşa batırıyoruz   (*)dikkat edin üstte  ve her batarkende iğnenin üstü olması gerekir en önemli noktalardan bitenesi ipin iğnenin üstü olması ,üstte olmazsa düğüm olmaz .

Daha sonra iğneye geçirilmiş ipin ikisinide tutarak (*)birbirinden ayırmadan kaydırmadan iğnenin altından dolayıp sağa doğru yatırıyoruz

Ve iğnenin uç kısmından tutup yavaşpa çekiyoruz

Bu şekle gelince tam çekip düğüm oluşuyor.

Düğüm oluşunca ipi hiç bırakmadan (*)düğümü iyice sıkıyoruz

(*)İğne oyasının en önemli temeli düğümdür ve dahada önemlisi düğümlerinizin sıkı olması, gevşek düğümle yapılan bir oya kesinlikle güzel ve sert durmaz, iğne oyasının diğer özelliği ise sert olmasıdır sert ve diri bir elişimizin olmasını istiyorsak kesinlikle düğümlerimizi iyi sıkmalıyız ve düğümü sıkarken sıktığımız düğümü parmağımızla iyice tutmalıyız,alttaki resimdekigibi.

Eğer düğümümüzü tutmaz ve alttaki resimdeki gibi çekersek hem örneğimiz bozulur hemde yaptığımız kumaşımız yada tülbentimiz hasar görürü ,ayrılır.

En doğru sıkma şekli bu şekildir.

Şimdi düğmümüzü  oluşturduk iğnemizi oluşturduğumuz düğümün az uzağına batırıyoruz.

Ve yine aynı şekilde ipimizi iğnemizin üzerine koyuyoruz.İpimiz resimdekigibi havalı duruyor eğer iyice çekip yatırırsanız zürafanız bombeli durmaz kötü olur.

Yine yukarda anlattığım gibi iki ipi birden tutup iğnenin altında dolyıp sağa doğru çekiyoruz

Evet ilk zürafamız oluştu .Bu şekilde aynı işlemi uydulayarak devame diyoruz uzaklık mesafesini diğer yaptığımızla aynı ayarlamaya çalışıyoruz ,çünkü uzaklık mesafeleride çok önemlidir ama olmuyor ayarlayamıyorum meseferi biri büyük biri küçük oluyor diyorsanız dert etmeyın zamanla eliniz yatınca daha kolay ayarlaya biliceksiniz.

Yaptığımız zürafalar bu şekilde bombeeli ve düğümleri sıkı oluncayakadar devamlı bu işleme çalışıyoruz .sıkılıp hemen diğer aşamaya geçerseniz öğrenmekte zorlanırsınız sölüyüm .Gülümsüyor

Birinci ve asıl iğne oyasının temeli olan düğüm aşaması bitti.
2.AŞAMA

Teknik:Dağ yapılışı

Önce 4 tane zürafa yapıyoruz.(daha büyük dağ yapmak diğiniz zaman istediğiniz dağın boyutuna göre zürafa sayısını arttırabilirsiniz)

Sonra yaptığımız zürafayı ters çeviriyoruz,iki resim arasındaki farka dikkat edin ipim başa geldi ve zürafaların bombeleri sağa döndü.

İlk zürafanın ordasına düğm yapıyoruz.

Gördüğünüz gibi sıkı düğüm oluş turuyosunuz.

Yine aynı şekilde yan zrafaya düğüm yapıyoruz,bu arada zürafalarımızın bombelerini nefazka nede az orantılı bırakıyoruz.

Bu işlemi zürafa sonunakadar devam ediyoruz.

Yine ters çeviriyoruz yine zürafanın ortasına sıkı düğümü yapıyoruz.

Bu işlemi yaptıkça zürafalarımız eksiliyor son bitane zürafa kalınca ortasına düğüm yapıp ipimizi kesiyoruz.

Yaptığımız dağın hemen altına düğüm yapıyoruz.

Bu şekilde düğüm oluşuyor aradaki fazla kalan ipi dikkatlıce kesiyoruz ,diğer dağı yaparken yaptığımız işlemlerle aynı dağı yapıyoruz.

Yaptığınız ilk dağ güzel durmaya bilir aynı işleme güzel olanakadar püf noktalarına dikkat ederek çalışıyoruz .Püf noktaları neydi düğümün sıkı olması ,aralarındaki bombelerin ipini orantılı vermek ve sıkarken düğümü parmağımızın arasına sıkıştırarak tutmak.Hadi bakalım koay gelsin
3.AŞAMA

Teknik: Ters düğüm

Bildiğimiz birtane zürafa yapıyoruz

İğnemizi zürafanın ortasına geçiriyoruz ,iğnemizin üzerinde ip yok ama düğüm olası için  iğne üzerinde ipin olması şart.

ipimizi sola doğru yatırarak iğnemizin üzerine getiriyoruz.

Sonrasıda bildiğimiz gibi alttaki ipi (yani ğineye geçmiş olan ipi)herzaman yaptığımız gibi alttan dolayıp sağa yatırıpıyoruz iğneyi çekiyoruz.

Gördüğünüz gibi herzaman yaptığımız güğümden oluştu ters düğümün görüntüsü düz düğümle aynıdır fakat ters düğümdeki amaç elindeki örneği çevirmeden düğüm yapmak.

Sonra az uzağına batıyoruz (ip üstte)

Düğüm yapıyoruz gördüğünüz gibi ip bombeli duruyor,bombeli durması önemlidir ne fazla nede az olması lazım.

 İyice eliniz yatanakadar bu tekniği yine çalışıyoruz.Herzaman söylediğim gibi her aşamayı iyi öğrenmeden geçmeyin.

 

4.aşama

Pırpır tekiği

 

Herzamankigibi bir zürafa yapıp ters düğümle geri gönüyoruz

 

 

 


 

 

 İpimizi iğnemize doluyoruz

 


 

 

pır pırı mızın boyutunun nekadar olmasını istiyorsak o boyutta olacak şekilde parmağımızla tutuyoruz

 


 

 

Boyutunu ayarladıkmı hafif düğümle prpır şeklini oluşturuyoruz

 


 

 

Sonra düğümleri biyice yanaştırıp sıkıyoruz , hafif düğümle pırpır şeklini oluşturunca hiç pır pırı deforme etmeden şeklini bozmadan sıkmalıyız ki pırpır güzel ve dik dursun


Düğüm yanaştırma işlemini bazısı iğnesiyle pırpırın ortasından çekerek yapar (üstteki resimdekigibi)bazısıda hiç iğneyle dokunmadan ipini yana doğru çekerek birleştirir (ikinci resimdekigib),mesela ben dokunmadan ipimi yana çekerek yerleştiririm

 

Son olarak da düğümleri tutarak ipi iyice çekerek sıkıyoruz…

Hemen hemen iğn oyasını her yeni öğrenen yada iğne oyasını bilienleden bazıları pırpırı güzel yapamadığını söyler bu konuda sadece şunları söyleyebilirim..

1. İpinizin kıvrımı ayrılmışsa ip deforme olmuşsa pırpır güzel durmaya bilir

2. Pır pır yapım esnasında ipi çok hareket ettirirseniz elinizdeki ip dönerse güzel olmaz .

3. Düğümü oluştururkende düğümü bir harekette dikkatlı bir şekilde düğümle fazla oynamadan sıkmak lazım, düğümü oluşturduktan sonra  pırpırpın boyunu ayarlamaya çalışırsak yine bırpır bozulabilir ,pırpırın boyunu yukarda düğüm yapmadan önce ” İpimizi iğnemize doluyoruz”    dediğim resime dikkat ederseniz ipi ilk doladığımız zaman soltaraftaki çıkıntıyı parmağızla tutarak hemen pırpır boyutunu ayarlamalıyız ve o ayarı hareket ettirmeden düğümü tek harekette sıkıp ilk düğümün yanına iyice yanaştırıp tam sıkmalıyız..

Pırpır yapımıyla ilgili söyleyebileceklerim bukadar yanımda öğrettiğim kişilirede dahi daha fazla bişey söyleyemeiyorum bundan sonrasınıda bu anlattıklarımı siz kendi mantığınızla kendi yapış şeklınize göre ayarlamalısınız. iyice okuyup anlattıklarımı uygulayabilirseniz olucaktır…

Eğer takıldığınız, merak ettiğinğiz herhangi bir soru olursa yorum yoluyla bana sorabilirsiniz

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • tülay 13.06.2012 Çar 17:13:04

    güzel ve anlatımı iyi ama bazı sayfalarınızda resim lerini göremiyoruz resimlerde sıkıntı var yorumlara baktığımda çoğunluk aynı şikayette bulunuyorlar örneğin ben kalpli bilekliğin yapım aşamalarını ve yazılımlı açıklamalrını bulamıyorum.telefon süsünde yapılan kalpten bileklik yapılıyor ya ondan bahsediyorum bir cevap yazarsanız nasıl ulaşıcağıma dair çok iyi olur sanırım bloğunuzu yeniden düzenlemeniz çok iyi olacak

Yorum Yap

    Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
    ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
    Ankara Haber